Haberler


01

Ticaret Odası , Ticaret Borsası ve Meslek Odaları Şah Vakıf İşhanı için ortak bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Ali Celal MURSALOĞLU (ANTAKYA TİCARET BORSASI ) Tahsin Kırık (HAMOK), A. Kadir Teksöz (HESOB), Yusuf Kavak (HAGİAD), Gökhan Alkan (HASİAD), Tuban Öztürk (Hatay KAGİD), M. Muzaffer Okay (ANTAKYA ZİRAAT ODASI), Ali Muratoğlu (ANTAKYA OSB), Hikmet Çinçin (ANTAKYA TSO) başkanları Vakıf İşhanı ile ilgili ortak basın bildirisinde bulundular.

Şehrin Merkezi yerinde yıkımı devam eden Şah Vakıf işhanının yeşil alana çevrilmesi istemiyle Odalar , Borsalar adına ortak basın açıklamasını yapan Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin yetkililere seslenerek aşağıdaki bilgilere yer verdi: “Sevgili hemşerilerim, Değerli Hatay Halkı; Bir şehrin yaşanılabilir olmasının temel prensiplerinden biri de sahip olduğu yeşil alanlarının niteliğidir.

Metropollerin ve turistik illerin tamamında insanların huzurlu ve mutlu zaman harcadıkları parklara rastlarız. Şehrin sahip olduğu bu tür alanların kıymeti salgın hastalık döneminde bir kez daha önem kazanmıştır. Antakya şehir merkezi yeşil alan konusunda ne yazık ki istenilen noktada değildir. Havadan bakıldığında tek yeşil sahamızın Antakya Atatürk Parkı ve Mezarlık bölgesi olduğunu üzülerek görmekteyiz.

Köprübaşı’nda mevcut ve hali hazırda yıkılmış bulunan Mehmet Şah Vakfı arsasının Antakya merkezine yeşil alan olarak kazandırılması konusunda tüm atanmış ve seçilmişler mutabıktır. Hatay halkı da bunu aynı şekilde arzu etmektedir. Şuna inanıyoruz ki bu alanın ilimize kazandırılması ekonomik ve sosyal bakımdan tarihi bir sorumluluktur.

Biz aşağıda imzası bulunan Meslek Odaları ve STK’lar olarak bu konuda yetkili mercilere maddi manevi tam destek vermeye hazırız. Sürecin önündeki bürokratik engeller süratle kaldırılmalıdır. Aksi durumda yarın çok geç kalınmış olacaktır. Hatay halkı ve şehrimizin tüm Meslek Odaları ile STK’ları olarak bu bölgenin yeşil alan olacak şekilde fonksiyonlandırılmasını talep ediyoruz.

Bu tarihi sorumluluk için tüm tarafları somut adım atmaya ve daha fazla çaba göstermeye davet ediyoruz. Gelecek nesillere oksijeni bol ve sağlıklı ortamlar aktarmak adına öncelikle Devletimizin temsilcisi Sayın Valimize, TBMM’de grubu bulunan siyasi parti temsilcilerine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüne açık çağrımızdır. Sesimize kulak verin.”

Okunma Sayısı: 288
resim
Yazdır  
Whatsapp ile İletişime Geç